Co je digitální rozhlas?
Digitální rozhlasové vysílání DAB (Digital Audio Broadcasting) je nástupce analogového FM vysílání. Jedná se o digitální rozhlasovou technologii pro terestriální (pozemní) vysílání rozhlasových stanic. Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je ve světě šířeno již více než 2 270 rozhlasových programů a multimediálních služeb.
DAB je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audio kodeku AAC+. Na trh byl uveden v roce 2007 a má vyšší odolnost kvality příjmu i při ne zcela ideálních podmínkách. Stejně jako DVB-T umožňuje DAB v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby). Nástup DAB je příležitost i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům. Podrobné informace najdete na stránkách www.dabplus.cz
Přednosti systému:
- Kvalitní zvuk, srovnatelný s poslechem CD
- Jednoduchá volba programu
- Výborný mobilní příjem
- Doprovodná multimediální data (obrázky nebo textové informace)
- Rozšíření programové a žánrové nabídky
- Energetická úspora oproti FM vysílání
Základní princip:
- Kódování zvuku MPEG 1 Layer2 (DAB) nebo AAC+ HE AAC v.1/2 (DAB+)
- Modulace OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing)
- Využívá III. televizní pásmo (174 - 230 MHz), nebo v pásmo L (1452 - 1492 MHz)
- V jednom multiplexu může být 6 - 20 programů (podle kódování)
DAB+ začal v České republice vysílat již v roce 2011 a dnes je v provozu 29 vysílačů, které pokrývají přes polovinu obyvatel. Posluchači dnes mohou naladit 30 rozhlasových stanic, mimo jiné i všechny stanice Českého rozhlasu. DAB je i zvolený standard digitálního rozhlasu používaný v několika zemích po celé Evropě, Asii a Tichomoří. V současné době vysílá 2270 rozhlasových stanic po celém světě a celosvětově bylo prodáno více než 70 milionů DAB/DAB+ rozhlasových přijímačů.
Mapa pokrytí České republiky